Dr. Balla Árpád (1932–2023)

Balla Árpád 1932 április 18-án született Brassóban. Tanulmányait a brassói Római Katolikus Elemi Iskolában, majd a Római Katolikus Főgimnáziumban folytatta, végül a Magyar Vegyes Líceumban érettségizett 1951-ben.Felsőfokú tanulmányait a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Intézet (OGYI) Gyermekgyógyászati Karán végezte. 1957-ben szerzett diplomát „cum laude” minősítéssel. Pályáját a Kovászna megyei Baróton kezdte körzeti orvosként, ahol három éven át szembesült a vidéki gyógyítás minden nehézségével és szépségével. 1960-ban telepedett le Székelyudvarhelyen. A Városi Kórházban alorvosként kezdte, majd 1964-ben szakorvosi vizsgát tett Bukarestben. 1981-ben nyerte el a főorvosi címet, 1982-től pedig két évtizeden át, 2002-es nyugdíjazásáig vezette a gyermekgyógyászati osztályt. Nyugdíjazása után sem pihent: 2013-ig magánrendelőjében fogadta a hozzá bizalommal forduló szülőket és gyermekeket, összesen 56 évet töltve a közvetlen betegellátásban. Dr. Balla Árpád neve elválaszthatatlan a hazai magnéziumkutatástól. 1979-ben védte meg doktori disszertációját a Marosvásárhelyi OGYI-n, amelyben a magnéziumhiány és a csecsemőkori betegségek – különösen az angolkór (rachitis) és a vérszegénység – kapcsolatát elemezte. Kutatásai nemzetközi szinten is figyelmet keltettek; társszerzője volt a Magnesium Research és más rangos szaklapok publikációinak, és összefoglaló monográfiát is megjeletetett a témában (Balla Árpád – Kiss A. Sándor: Magnézium a biológiában – magnézium a gyermekgyógyászatban, 1995)

Tudományos munkássága rendkívül gazdag: több száz előadást tartott konferenciákon, ezek közül sok in extenso is megjelent szaklapokban. Kiemelkedőek a Hargita megyei gyermekpopulációt érintő epidemiológiai vizsgálatai, amelyek során felmérte a gyermekkori magas vérnyomás gyakoriságát és kidolgozta a térségre specifikus növekedési percentilis táblázatokat. A Magyar Tudományos Akadémia köztestületi tagja volt.

Főorvosi munkája mellett szívügyének tekintette az utánpótlás nevelését és az egészségügyben dolgozók folyamatos továbbképzését. 1974 és 1982 között a Székelyudvarhelyi Egészségügyi Iskolaközpont igazgatója volt, és rendszeresen szervezett tudományos és továbbképző találkozókat, konferenciákat. Az 1989-es rendszerváltás után indította útjára a Családorvosi Továbbképző Konferenciát, melynek 28 éven át volt főszervezője. Megszervezte az EME Orvos- és Gyógyszerésztudományi Szakosztályának első vándorgyűlését, majd a tizedik, jubíleumi rendezvényt is Székelyudvarhelyen, valamint egy sor egyéb szimpóziumot, konferenciát és továbbképző előadást. Szakmai tevékenységén túl közéleti szerepet is vállalt. A Székelyudvarhelyi Rotary Klub alapító elnökeként (1998) számos jótékonysági kezdeményezést indított el. A Mária Rádió hullámhosszán keresztül pedig rendszeresen tartott ismeretterjesztő és tanácsadó előadásokat, hidat képezve az orvostudomány és a laikus közönség között. “Számadás – 50 év a gyermekgyógyászat szolgálatában” című kötetétben (2010) összegezte addigi szakmai és közéleti tevékenységét. Szakmai és közösségi munkáját számos kitüntetéssel ismerték el (csak példaként: Genersich Antal Emlékérem 2006, Magyar Arany Érdemkereszt 2013, Andrásofszky Barna Emlékérem 2021, és egy sor egyéb elismerés) Balla Árpád főorvos úr legfőbb művének, teljesítményének a 2000-ben létesített Pápai Páriz Ferenc Alapítványt tartotta, amely ma is tovább viszi szellemiségét.